Χωρίς γκολ οι Έλληνες του Εξωτερικού το Σαββατοκύριακο

Ολλανδία-ποδόσφαιρο-Ρατσισμός

Οι… συνήθεις ύποπτοι Γιώργος Γιακουμάκης και Βαγγέλης Παυλίδης, δεν αγωνίσθηκαν και κατά συνέπεια δεν σημειώθηκε κάποιο…. ελληνικό γκολ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Στα αξιοσημείωτα από την παρουσία των Ελλήνων «λεγεωνάριων», η ολιγόλεπτη συμμετοχή του Κώστα Τσιμίκα με τα «χρώματα» της Λίβερπουλ στην εντός έδρας συντριβή από την Μάντσεστερ Σίτι με 4-1.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στο εξωτερικό, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Αντικατέστησε στο 85` τον Ρόμπερτσον στην εντός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι με 4-1.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Ραχμανί) στην εκτός έδρας ήττα από την Τζένοα με 2-1.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 52` από τον Τριπαντέλι) στην εκτός έδρας ήττα από την Λάτσιο με 1-0.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Σπέτσια με 2-1.

Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Μπολόνια με 3-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκλάντμπαχ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Λεβερκούζεν με 5-2.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Λιλ με 2-0.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μάδεργουελ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κρακόβια.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ποντμπεσκίτζιε.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ποντμπεσκίτζιε.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 83` τον Κβιτάλια στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 80` από τον Οκριασβίλι) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Χαμπαρτζουμιάν) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ Λάρνακας.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 57` από τον Παπουνασβίλι) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Καρμιώτισσα.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα υποδέχεται απόψε την Φαμαλικάο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα υποδέχεται απόψε την Φαμαλικάο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τσβόλε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εμεν.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Φαν ντε Μπούϊς) στην εντός έδρας ήττα από την Χεράκλες με 1-0.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χόρσενς.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Χόρσενς.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αντικατέστησε στο 65` τον Φλόρες στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Σεπσί.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) εντός έδρας ηττα από την Ριέκα με 3-2.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της ΜΤΚ Βουδαπέστης.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ριζεσπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ριζεσπόρ.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Η Τραμπζονσπόρ φιλοξενείται απόψε από την Γενί Μαλατίγια.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ερζουρούμ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Αντικατέστησε στο 46` τον Παζντάν στην εντός έδρας ήττα από την Σιβασπόρ με 4-1.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Κασίμπασα.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φενερμπαχτσέ.