Ο Γιακουμάκης που ξανά σκόραρε με τη Φένλο και οι υπόλοιποι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό

γιακουμάκης-ολλανδία

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σκοράρει κατά βούληση στο ολλανδικό πρωτάθλημα και με 21 γκολ είναι πρώτος σκόρερ με μεγάλη διαφορά. Ο Έλληνας σεντερ φορ σημείωσε το ένα από τα δύο γκόλ της Φένλο στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Φορτούντα Σιτάρντ.

Ο “Γιακούμ” έχει τρελάνει τους Ολλανδούς και όλου εμάς. Σκοράρει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο σε κάθε αγωνιστική.

Πάμε να δούμε το γκόλ του Γιώργου, αυτή την αγωνιστική από στημένη μπάλα

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων που αγωνίζονται στο εξωτερικό, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πάρμα.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 82` από τον Τριπαντέλι) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σαουσόλο.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κάλιαρι.
Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Νάπολι.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βαγιαδολίδ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Καραθόρ) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μάϊντς.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής..
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ρακόφ.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεχ Πόζναν.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεχ Πόζναν.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε την Καρμιώτσσα.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε την Καρμιώτσσα
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε την Καρμιώτσσα.
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε την Καρμιώτσσα.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Αντικατέστησε στο 66` τον Κυριάκου, στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενείται απόψε από την Σπόρτινγκ Λισαβώνας.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενείται απόψε από την Σπόρτινγκ Λισαβώνας.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Φορτούνα Σιτάρντ με 3-2. Στο 63` μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του, φθάνοντας τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Αρίας) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Φορτούνα Σιτάρντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Εμεν.
Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φίτεσε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον Αγιαξ.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Φένλο.
Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Εκτός αποστολής.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αούστρια Βιέννης. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Στεάουα Βουκουρεστίου.
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πόλι Ιάσι.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάϊντουκ Σπλιτ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Μεζόκοβεζντ Ζόρι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Γιαντάς) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ριζεσπόρ.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Έκανε ντεμπούτο στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπεσίκτας. Πέρασε στον αγώνα στο 61΄ αντικαθιστώντας τον Οζντεμίρ.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 72` από τον Γκιουλσελάμ) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σιβασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κασίμπασα.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Εκτός αποστολής.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Μπασακσεχίρ.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Φενερμπαχτσέ.