Oι Έλληνες στα γήπεδα του εξωτερικού- σκόραραν Γιακουμάκης και Πέλκας

Ελλάδα-Ποδοσφαιριστές-Μετανάστευση

Ο Δημήτρης Πέλκας χάρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Φενερμπαχτσέ, που κρατά την ομάδα του «ζωντανή» στην διεκδίκηση του τουρκικού πρωταθλήματος. Ο διεθνής επιθετικός σκόραρε στο 76ο λεπτό σε βάρος της Τραμπζονσπόρ και έδωσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ιστορική ομάδα. Παράλληλα, ο Γιώργος Γιακουμάκης, συνεχίζει την εκπληκτική παρουσία του στα ολλανδικά γήπεδα και με 23 γκολ προηγείται -μακράν του δεύτερου- στον πίνακα των σκόρερ της Eredivisie, ενώ βρίσκεται πάντα στο «βάθρο» με τους κορυφαίους γκολτζήδες στα κορυφαία 12 πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Ο Γιακουμάκης κάνει μια πραγματικά φοβερή χρονιά – μια SuperGreek εμφάνιση!

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων «λεγεωνάριων», οι οποίοι αγωνίζονται στο εξωτερικό, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κροτόνε. Στο 75ο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Νίκος Μιχελής (Μίλαν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εϊμπάρ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 5-1 από την Μπάγερν Μονάχου.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Σάλκε.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στρασμπούρ.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σλασκ.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Λέγκια Βαρσοβίας με 2-1.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Εκτός αποστολής.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΥΠΡΟΣ
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Απόλλωνα Λεμεσού.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Η Ανόρθωση φιλοξενεί απόψε τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Ο Απόλλων Λεμεσού φιλοξενείται απόψε από την Ανόρθωση.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η Πάφος φιλοξενεί σήμερα την Καρμιώτισσα.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σούντσβαλ για το κύπελλο.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ
Δημήτρης Κολοβός (Σερίφ Τιρασπόλ): Η Σερίφ Τιρασπόλ φιλοξενείται σήμερα από την Μιλσάμι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα υποδέχεται σήμερα την Ρίο Αβε.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα υποδέχεται σήμερα την Ρίο Αβε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Φίτεσε. Στο 19ο λεπτό ισοφάρισε προσωρινά με πέναλτι, σημειώνοντας το 23ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Φίτεσε.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβαϊκ): Εκτός αποστολής.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Ντεν Χάαγκ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Φέγενορντ.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Γκρόνινγκεν με 1-0.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Γκρόνινγκεν με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ:
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Ααρχους.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Ααρχους.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75` από τον Ντεμίρ) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ριντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αντμίρα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Η Πόλι Ιάσι φιλοξενεί απόψε την Βολουντάρι.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σίμπενικ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πάκσι.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 85` από τον Νόβακ) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τραμπζονσπόρ. Στο 76ο λεπτό σημείωσε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Καραγκιουμρούκ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Καραγκιουμρούκ.

Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Φενερμπαχτσέ με 1-0.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Χαταγιασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 83` από τον Κονέ) στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Ανκαραγκουτσού.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.