Ο υπέροχος Γιακουμάκης “διέλυσε” και τη Φίτεσε σκοράροντας 4 γκολ

γιακουμάκης-φένλο-φίτεσε-γκολ

Χατ-τρικ σε 27 λεπτά και τέσσερα γκολ κόντρα στη Φίτεσε από τον απίστευτο Γιώργο Γιακουμάκη. Ο Γιώργος Γιακουμάκης φέτος λάμπει και σκοράρει με συνέπειά σε κάθε αγωνιστική γκόλ για λογαριασμύ του Φένλο φτάνοντας στα 20 γκολ για τη φετινή χρονιά.

Αυτή τη φορά το θύμα του Γιώργου Γιακουμάκη ήταν η καταπληκτική, φετινή Φίτεσε. Να υπενθυμίσουμε ότι η Φίτεσε είναι τρίτη στη Βαθμολογία, πίσω από PSV με 2 βαθμούς και 3 από τον Άγιαξ. Είναι διεκδικήτρια πρωταθλήματος. Όμως ο Γιακουμάκης είχε άλλη άποψη.

Πριν το ημίχρονο ο «Γιακούμ» ήδη είχε κάνει χατ-τρικ. Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 16′ και στο 28′ έκανε το 2-0. Το χατ-τρικ ήρθε στο 43ο λεπτό, με τον Κρητικό φορ να διαμορφώνει το 3-0.

Το σκόρ έληξε με το επιβλητικό 4-1 με σκόρ του Έλληνα σεντερ φόρ.

Στο Ολλανδικό πρωτάθλημα της Eredivisie ο Γιώργος έχει βάλει 20 γκόλ. Πλέον, ο Γιακουμάκης απέχει πια τρία τέρματα από τον τοπ-σκόρερ στην Ευρώπη, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και 2 από τον Πολ Ονουάτσου.

Το ρεκόρ στην Eredivisie

Κανείς άλλος παίχτης στο Ολλανδικό πρωτάθλημα δεν έχει ξανά σκοράρει σε 19 αγωνιστικές 20 γκολ τα τελευταία 64 χρόνια.